Suwalszczyzna – Baśniowa Kraina

Najzimniejsza, urokliwa, zapierająca dech w piersiach … Suwalszczyzna

Suwalszczyzna-atrakcje

Suwalszczyzna mój raj na ziemi.

Miejsce, gdzie się urodziłam i spędziłam dzieciństwo. A tak naprawdę odkryłam i zakochałam się na nowo, gdy ją opuściłam. Jak byłam dzieckiem było to dla mnie oczywiste, że jak tylko skończą się poranne przymrozki i pojawią się pierwsze ciepłe promienie słońca, spakuje mój dziecięcy plecak i będę co weekend rozbijać z rodzicami namiot nad jeziorem. Uwielbiałam te wyjazdy tak bardzo, że jak tylko była deszczowa prognoza pogody na weekend prosiłam: ,,Panie Boże spraw by pogoda się zmieniła i mogłabym pojechać pod namiot”. Do dziś zapach lata kojarzy mi się z zapachem namiotu, trawy, porannej rosy. To są cudowne wspomnienia. Zima to już inne atrakcje kulig kończący się wielkim ogniskiem i uczucie odmarzniętych dłoni i stóp, pomimo ubrań na cebulkę. Nie ma co się jednak dziwić, przecież to najzimniejszy region naszego kraju i chociaż białych niedźwiedzi tam nie spotkasz jak przyjęło się mówić, możesz poczuć co to prawdziwe zimno i zima.

Doceniasz swoje korzenie, gdy dorastasz i dojrzewasz

Kiedy mieszkałam na Suwalszczyźnie nie doceniałam jej. Marzył mi się wyjazd do większego miasta, zawsze byłam zakochana w wielkich metropoliach ich architekturze, rytmie życia. Po studiach na stałe zamieszkałam w Warszawie i nie tęskniłam za powrotem w rodzinne strony. Gdy na świecie pojawił się mój synek postanowiłam z mężem, że reaktywujemy nasz mini dom nad jeziorem. Zaprosiliśmy znajomych i pojechaliśmy na majowy weekend. Szkoda, że nie widzieliście naszych min po otwarciu drzwi domku, taką ilość pajęczyn to ja widziałam tylko w horrorach. Sprzątanie zajęło nam dwa dni, potem już mogliśmy się relaksować. Opalanie i łowienie ryb obowiązkowe. I tak co roku remontujemy nasz domek i zapraszamy znajomych tym razem nie do sprzątania, ale odpoczywania. Kiedy siadam na tarasie i widzę:

 

Suwalszczyzna-dla-dzieci

 

czuję spokój i bliskość natury. Tu nie znajdziesz na plaży tłumów i parawanów. Uwielbiam tą ciszę oraz kąpiele po zmroku przy jednolitej tafli wody. Śniadania na tarasie i wieczorne grille. To prawdziwy relaks.

Noce

Do tego urokliwe noce tak ciemne, że jak wysuniesz dłoń już jej nie widzisz. W wielkich miastach nigdy noc nie jest tak ciemna, rozpraszają ją światła. Gwiaździste niebo, na którym znajdziesz gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy oraz spadające gwiazdy to dodatkowy bonus tego miejsca. Czyste jeziora, w których możesz zapolować na raki też są atrakcją. Polecam także wypróbować Suwalskie dania i przysmaki regionalne, bo kto nie jadł jeszcze sękacza, kartaczy i babki ziemniaczanej musi koniecznie spróbować. Można mieć swoje magiczne miejsce na ziemi, gdzie odrywasz się od kłopotów, prozy codziennego życia, tym miejscem jest dla mnie Suwalszczyzna – Kraina jak z Baśni, której uroki odkrywam na nowo. Zapraszam Was do odwiedzenia tego regionu Polski na pewno nie pożałujecie. Polecam Wam także noclegi nad jeziorem Wigry w Wiejskim Zakątku nad Wigrami tutaj

 

Suwałki-Widoki

 

c

 

 

Fotografia: własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.