Plastik plastikowi nierówny

Plastik plastikowi nierówny
 

W naszym życiu otaczamy się plastikiem i nawet, jeżeli chcemy żyć eko ciężko nam ograniczyć to tworzywo. Plastik występuje w różnej postaci, ale nie wiem czy wiecie, że jest plastik dobry i plastik zły. Co to oznacza i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie. Tak to już jest z naszą świadomością ekologiczną, że im więcej wiemy na ten temat tym bardziej zwracamy uwagę na to co lepsze i zdrowsze dla nas i naszej rodziny.

Plastikowe szaleństwo

Program “Wiem co jem” to moje pierwsze zetknięcie z tym co jest dobre i zdrowe, a co jest tylko chwytem reklamowym. Widza, którą nabyłam przez ostatnie lata wydaje mi się tak naturalna, że kupuję moje sprawdzone produkty automatycznie pomijając inne. Kupuję ekologiczne jajka, patrzę na skład pieczywa i zawartość masła w maśle oraz sprawdzam skład innych E syfów w produktach. Nie piję gazowanych napojów i segreguję śmieci. Staram się żyć eko i bardzo mi się to podoba, chociaż nie popadam w paranoję jak ja lub moja rodziny od czasu do czasu zjemy coś nie zdrowego. Musimy jednak wiedzieć, że wiedza to podstawa naszego wyboru i tak jest też z plastikami są dla nas bezpieczne i te które powinniśmy ograniczyć całkowicie.

Symbol i numeracja

Pierwsza podstawowa zasada to przyglądanie się oznaczeniom na plastikach mają one bowiem swoje numerki, które są umieszczone na spodzie pudełeczek i powiedzą nam wszystko. Znajdują się tam numery od 1 do 7 i zdradzają z jakiego tworzywa opakowanie zostało wykonane i czy faktycznie jest bezpieczne dla nas. Pomogę Wam rozszyfrować i zapamiętać oznaczenia plastiku.

Plastikowe-symbole

01– PET

Najczęściej spotykane oznaczenie. Znajdziemy je na naczyniach jednorazowego użytku oraz wielu opakowaniach, chociażby butelkach wody mineralnej. Jest stosowany na dużą skalę.

02 – HDPE

Jeden z bezpieczniejszych plastików. Nadają się do przechowywania żywności i możemy używać je powtórnie. Wykorzystywany do produkcji butelek na mleko, opakowań chemii gospodarczej,

03 – PVC

Uwaga może wydzielać toksyny. Jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. W procesie spalania wydzielają się dioksyny, czyli związki chemiczne bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zastosowanie w kontakcie z żywnością zostało znacząco ograniczone. Jest używany powszechnie do wyrobu opakowań na produkty niespożywcze.

04 – LDPE

Umiarkowanie bezpieczny polietylen o małej gęstości, używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Jest bezwonny i  całkowicie obojętny fizjologicznie. Mało odporny na wysokie temperatury. Dozwolony jest do powtórnego użytku, jednak uważany za mniej bezpieczny niż tworzywa z symbolem 2 i 5. Wykorzystwany do produkcji torebek foliowych, foli spożywczej, ketchupu, musztardy.

05 – PP

Wraz z tworzywem nr 2, uznawany jest za najbezpieczniejszy plastik. Nie powinniśmy podgrzewać go do bardzo wysokich temperatur, które powodują jego szybki rozkład. Podatny na zgrzewanie. Często stosowany do produkcji opakowań na żywność zwłaszcza kubeczków na jogurty.

06 – PS

Wydziela toksyny i nie powinien być stosowane jako opakowanie do żywności.  Obecny w jednorazowych kubkach na kawę, jednorazowej zastawie stołowej  lub w pojemnikach na jedzenie na wynos. Najpopularniejszą odmianą tego tworzywa jest styropian. Uważajcie czasem stosowany w jogurtach 🙁

07 – inne plastiki 

Kategoria, w której znajdziemy wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków m.in. bisfenol. Nie używajmy plastików oznaczonych tym numerem a na pewno nigdy nie powinniśmy powtórnie używać. Produkty spożywcze, które miały kontakt z BPA mogą powodować zaburzenia układu nerwowego oraz hormonalnego. Nie wolno tego plastiku używać w kuchenkach mikrofalowych, które powodują przenikanie BPA do żywności.

Plastik jak bez niego żyć ??

Aby żyć w zgodzie z plastikowym światem, który nas otacza ograniczmy plastikowe nawyki i nauczmy się przede wszystkim, że żywność przechowujemy w plastikach oznaczonych cyfrą 2 lub 5, natomiast w pozostałych grupach starajmy się nie przechowywać żywności. Ponadto nie podgrzewajmy w mikrofalówkach żywności na tackach, w których je kupiliśmy w tzw. styropiankach. Nie używajmy ponownie butelek PET i kategorycznie zapomnijmy o plastikach z cyfrą 7 i nie wlewajmy w nie gorących napojów, ani nie zmywajmy w zmywarce. Kilka prostych zasad a możemy mniej szkodliwie wpływać poprzez stosowanie plastików na nasze zdrowie.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.